سازمان سنجش

سازمان سنجش به عنوان یک سازمان دولتی در کشور به منظور برگزاری آزمون های مختلف سالیانه تاسیس شده است. این سازمان وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور می باشد و در واقع هدف آن انجام سنجش های علمی و آموزشی از داوطلبان مختلف است. این سازمان برگزاری آزمون های مختلف برای تعیین سطح داوطلبان در جهت ورود آنها به مقاطع تحصیلی بالاتر را نیز بر عهده دارد. این آزمون ها شامل کنکور سراسری، کاردانی فنی و حرفه ای، کاردانی به کارشناسی، آزمون سراسری دکترای تخصصی، جامع علمی کاربردی و پیام نور است. سازمان سنجش همچنین تعیین سطح زبان و تایید مدارک معادل کارشناسی را عهده دار می باشد. این سازمان در برگزاری آزمون کار آموزی وکالت و آزمون های استخدامی متمرکز سفارشی دستگاه های اجرایی نیز دخالت دارد.

سازمان سنجش

آشنایی با وظایف سازمان سنجش

در حال حاضر در تشکیلات اداری سازمان سنجش تغییرات جزئی ایجاد شده است. این سازمان دارای ۳ معاونت اجرایی، فنی و آماری و همچنین معاونت تحقیقات آزمون و ارزیابی آموزشی می باشد که به تایید سازمان امور اداری و استخدامی کشور درآمده است. وظایف مربوط به سازمان سنجش دارای گستردگی کمی و کیفی می باشد که در این بخش قصد داریم به آن بپردازیم. وظایف مهم این سازمان شناسایی استعدادهای درخشان در کشور در زمینه های مختلف است. این سازمان وظیفه دارد پس از شناسایی استعدادها آنها را در ادامه راه حمایت و تشویق کند.

بر پایی یک نظام کارآمد در امر آموزش کشور هدف مهم سازمان سنجش است. این سازمان اجازه دارد داوطلبان ورود به آموزش عالی را در سطوح مختلف مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد. معرفی بهترین داوطلبان جهت تحصیل در موسسات آموزش عالی از دیگر وظایف سازمان سنجش است. این سازمان برگزاری تمامی آزمون های ورودی به همه دانشگاه ها را نیز برعهده دارد. تعیین شرایط پذیرش دانشجویان نیز مربوط به این سازمان است. ارائه یک روش مناسب در جهت ارزیابی دانش داوطلبان با هدف پیشرفت تحصیلی آنها از دیگر اهداف مهم سازمان سنجش می باشد. این سازمان وظیفه دارد تمامی روش های علمی و پژوهش های مورد نیاز دانشجویان را در جهت شناخت و آموزش در سطح بالاتر فراهم کند. چنانچه سازمان های دولتی و غیر دولتی نیاز به برگزاری آزمون داشته باشند، سازمان سنجش موظف به برگزاری آنها طبق ضوابط می باشد.

داوطلبان برای ورود به آموزش عالی نیاز به یکسری مجلات و کتب درسی دارند که تدوین، تهیه، انتشار و چاپ آنها بر عهده سازمان سنجش است. برای هماهنگی بهتر در انجام امور و برنامه ها لازم است که سازمان سنجش دارای ارتباطی مستمر با وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها باشد. پذیرش دانشجویان و داوطلبان غیر ایرانی برای دانشگاه ها نیز از اموری است که سازمان سنجش باید در آن مشارکت کند. برگزاری المپیادها در رشته های مختلف در سطوح گوناگون بر عهده سازمان سنجش است. ارائه خدمات مشورتی و کمک به واحدهای آموزشی در جهت ارتقاء کیفیت این سازمان می باشد. این سازمان همچنین می تواند یکسری روابط علمی با متخصصان دانشگاه های مختلف برقرار نماید.

سیستم پاسخگویی سازمان سنجش

سازمان سنجش به منظور رفاه حال داوطلبان آزمون های مختلف و در جهت برقراری ارتباط بین داوطلبان و مشاورین سازمان سنجش، یک سیستم پاسخگویی راه اندازی کرده است. داوطلبان می توانند با ثبت نام و عضویت در سایت sanjesh.org درخواست خود را در این سامانه به ثبت برسانند. این درخواست می تواند شامل اعتراض، بازیابی شماره پرونده و ... باشد. لازم به ذکر است که داوطلبان باید پاسخ تقاضای خود را نیز از همین طریق دریافت کنند. در شرایطی که هر یک از داوطلبان در مورد هر مسئله ای دچار ابهام شده باشند. می توانند با مراجعه به این سایت در قسمت پاسخگویی، مشکلات و سوالات خود را بازگو کرده و پیگیری نمایند.

در این بخش تعدادی دفترچه و اطلاعیه گردآوری شده که داوطلبان موظف به مطالعه آن هستند. از مزیت های طراحی این سایت امکانات ویژه‌ای است که در اختیار داوطلبان قرار می دهد. داوطلبان می توانند از این طریق نسبت به بررسی مورد اشتباه در انتخاب رشته و اولویت بندی آن درخواست نمایند. در این سایت همچنین امکان اعتراض به نتیجه قبولی برای داوطلبان فراهم شده است. تقاضای بررسی مجدد نمره پس از اعلام نتایج اولیه از طریق این سیستم قابل پیگیری و ثبت می باشد. جالب است بدانید که داوطلبان می توانند حتی اعتراض به کلید سوالات آزمون را نیز در این سامانه به ثبت برسانند. این سیستم قادر است شماره پرونده و شماره داوطلبی شما را بازیابی کرده و مجدداً در اختیار تان قرار بدهند. علاوه بر موارد بالا که جزء مزیت های این سیستم است، تمام مشکلات مربوط به ثبت نام و عدم دریافت کارت ورود به جلسه و همچنین عدم اعمال سهمیه ها در این سیستم قابل پیگیری می باشد. اعتراض به نتیجه معرفی به مصاحبه، مسائل مربوط به سوابق تحصیلی و درخواست های عمومی نیز در این سیستم قابل ثبت هستند.