کتاب واژه ای آشنا برای همگان است چون از همان دوران خردسالی با آن سر و کار داشته ایم. اما برای تعریف جامعی از کتاب باید گفت که هنوز تعریف معتبری که بتواند تمام انواع کتاب ها را در بر بگیرد ارائه نشده است. امروزه تمام عوامل اجتماعی تلاش می‌کند که افراد را به کتابخوانی در هر زمینه‌ای تشویق کند. اصرار به کتابخوانی به جهت فواید زیاد آن می باشد. شما می توانید از نظر اجتماعی، روانشناسی و ذهنی از خواندن یک کتاب خوب بهره مند شوید. اگر از آن دسته افراد علاقه مند به کتاب خوانی می باشید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید. در ادامه به معرفی انواع کتاب ها خواهیم پرداخت و به شما کمک می کنیم که یک کتاب خوب و مناسب را برای خواندن انتخاب کنید. در همین ابتدا لازم به ذکر است که خواندن کتاب همیشه مفید نیست. ممکن است با خواندن کتابی که به طور نادرست انتخاب شده آسیب های جدی به شما وارد شود. در این هنگام سایت متقاضی به کمک شما آمده است. با مراجعه به سایت متقاضی و ثبت موضوع و ویژگی کتاب مورد نظر خود می توانید به راحتی به خواسته خود دست پیدا کنید.

کتاب

   انواع کتاب

کتاب ها را از نظر ویژگی های مختلف دسته بندی می کنند. کتاب‌ها از نظر اندازه، نگارش، مدل و محتوا تقسیم بندی می شوند. کتاب ها در اندازه های گوناگونی وجود دارند. قطع رحلی، وزیری و جیبی معروف ترین کتاب ها در ایران هستند. از انواع دیگر کتاب‌ها می‌توان به کتاب های دیجیتالی اشاره کرد. این کتاب‌ها به شکل نرم افزار و pdf ارائه می شوند. خواندن این کتاب ها وسایلی مانند کتابخوان الکترونیکی نیاز دارند. کتاب هایی که امروزه بسیار معروف شده اند و طرفداران زیادی دارند، کتاب های غیر چاپی با نام کتاب های صوتی می باشد. کتاب‌ها از نظر محتوا نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. کتاب های آموزشی، اخلاقی، ادبی، پزشکی، تاریخی، جنایی، حقوقی، رمان، دینی، رساله، زیست شناسی، طنز، شعر، سیاسی، علمی، تخیلی، فلسفی، کودکان، فنی، نظامی و ... از انواع مختلف کتاب ها در تقسیم بندی موضوعی به شمار می روند. در مجموع می توان همه کتاب های موجود را به سه دسته کتاب های مرجع، کتاب های غیر مرجع و کتاب های نیمه مرجع تقسیم کرد.

  ویژگی های یک کتاب خوب

یک کتاب خوب و قابل استفاده باید ویژگی ‌های مهمی داشته باشد. برای اینکه یک کتاب به صورت هدفمند ارائه شود باید دارای یک پایان هدف دار باشد. مانند یک فیلم سینمایی! یک کتاب باید هدفی را که در نظر دارد به طور جامع پوشش دهد. با توجه به ظرفیتی که یک کتاب در اختیار دارد میتواند تا حداکثر میزان ممکن حول هدف خود بچرخد و در مورد آن صحبت کند. هرچه کتاب دارای صفحات کمتری باشد بهتر است. نویسندگان حرفه ای معمولاً کتاب های جامع و کوتاه ارائه می‌دهند. همچنین اگر هدف بسیار کوچک باشد میتوان تعداد صفحات آن را کاهش داد. یک کتاب خوب کتابی است که شما با مشاهده فهرست موضوعات آن بتوانید طی یک فرآیند مشخص به دنبال محتوای آن بگردید. ساختار کتاب باید به گونه‌ای باشد که خواننده مسیر مناسبی را پیش بگیرد. از دیگر ویژگی ‌های یک کتاب خوب این است که بتواند شما را به مطالعه تشویق و ترغیب نماید. ویژگی های ظاهری و چاپی یک کتاب خوب نیز بسیار اهمیت دارد، به خصوص اگر برای گروه‌های سنی پایین تر نوشته شده باشد.

چه کتابی بخریم؟

وقتی تصمیم به خرید و یا خواندن یک کتاب می گیرید، ابتدا باید مواردی را رعایت کنید. قبل از خواندن یک کتاب باید به بررسی یکسری نکات بپردازید. این امر بسیار حائز اهمیت می باشد. قبل از اینکه کتاب را بخوانید لازم است از خودتان بپرسید که چرا این کتاب را بخوانم؟ و بررسی کنید که این کتاب چقدر می تواند به شما کمک کند. همچنین تحقیق کنید که نویسنده برای نگارش و نوشتن کتاب مورد نظر چقدر وقت صرف کرده است. در واقع می خواهیم بدانیم که وقتی قرار است برای خواندن یک کتاب انرژی و زمان بگذاریم، با چه میزان دانش و تجربه مواجه خواهیم شد. کتاب هایی که نگارش و نوشتن آنها سال‌ها طول می‌کشد معمولاً کتاب های جامع، مهم و معروفی می باشند. در واقع کتابی که برای خواندن انتخاب می‌کنید باید پخته باشد. نکته مهم دیگر بررسی و تحقیق درباره موضوع کتاب است. شما باید بدانید که یک کتاب چه میزان مطالب جدید برای شما دارد و چه مقدار آموزه های جدید به شما یاد می دهد. خواندن رمان ‌های تکراری طی سال ‌های طولانی زیاد مناسب نیست. بهتر است کتابی انتخاب کنید که چیزهای جدیدتری برای شما داشته باشد. قبل از خواندن یک کتاب از محتوای آن نیز اطلاع حاصل کنید. محتوای کتاب باید به دانش فردی شما نزدیک باشد و ذهن شما آمادگی لازم را برای مطالعه آن داشته باشد. اگر کتابی فراتر از دانش خود انتخاب کنید، به دلیل سنگین بودن محتوای آن ممکن است سبب دلزدگی شما از خواندن کتاب شود. همانطور که در مطلب قبل به آن اشاره شد، کتاب، محتوای آن و نگارش آن باید به‌ صورتی باشد که شما را به کتابخوانی بیشتر ترغیب نماید. روش دیگر برای انتخاب یک کتاب مناسب توجه به ژانر آن کتاب است. قبل از آن باید ژانرهای مختلف را بشناسیم و مطابق با سلیقه خود بهترین انتخاب را داشته باشیم.