چند نکته که باید در هنگام خرید میوه عید به آن ها توجه کنید:

میوه باید فاقد لک و ضربه خوردگی باشد
در هنگام خرید میوه عید دقت داشته باشید که میوه باید فاقد هر گونه لک و کبودی باشد؛ زیرا میوه های با این خصوصیت زودتر فاسد می شوند و از طرفی پذیرایی با این گونه میوه ها چندان مناسب نیست.

چند نوع میوه خریداری کنید
در خرید میوه عید دقت داشته باشید که باید چند نوع میوه خریداری کنید تا سبد میوه رنگارنگ تری داشته باشید و افراد با سلیقه های مختلف بتوانند میوه مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

میوه ها نباید بیش از اندازه کال یا رسیده باشند
در هنگام خرید میوه عید باید از انتخاب میوه های کال یا رسیده خودداری کنید. میوه های کال مزه چندان خوبی ندارند و خواص آن ها کم است. در مقابل میوه های بیش از اندازه رسیده نیز ماندگاری کمتری دارند و زودتر فاسد می شوند.

میوه ها را جدا از یکدیگر نگهداری کنید
بعد از خرید میوه عید، مهم ترین موضوع نوع نگهداری میوه است. دقت داشته باشید که میوه ها را باید به صورت جدا از یکدیگر نگه دارید؛ زیرا برخی از میوه ها نظیر کیوی باعث تسریع فرآیند رسیدن میوه های دیگر و در نتیجه فاسد شدن آن ها می شود.

میوه های ارگانیک خریداری کنید
در هنگام خرید میوه عید سعی کنید میوه هایی را انتخاب کنید که در مراحل پرورش آن ها از سموم شیمیایی یا کودهای مغذی استفاده نشده باشد. در ضمن از خرید میوه هایی که برای بهبود انبارداری و نگهداری آن ها از مواد شیمیایی استفاده شده است، خودداری کنید.

میوه ها را در مکان های خشک و خنک نگهداری کنید
نگه داری درست از میوه های عید کار چندان سختی نیست. برای این کار کافی است که میوه ها را در مکانی فاقد رطوبت و خنک نگهداری کنید تا از فساد زود هنگام آن ها جلوگیری کنید. البته همان طور که اشاره شد، باید میوه ها را به صورت جداگانه نگهداری کرد.

میوه های خیلی گران یا خیلی ارزان را نخرید
بسیاری از افراد تصور می کنند که قیمت بالای یک محصول، نشانه کیفیت بالای آن محصول است. دقت داشته باشید که در هنگام خرید میوه عید، میوه هایی با قیمت مناسب را خریداری کنید و از طرفی نیز کیفیت را فدای قیمت نکنید.

میوه هایی با اندازه مناسب خریداری کنید
کشاورزان معمولا از کودهای شیمیایی مضر و غیراستاندارد برای پرورش و رشد سریع‌تر میوه ها استفاده می کنند و این کودهای شیمیایی باعث رشد بیش از اندازه میوه می شود. از این رو، برای جلوگیری از ورود این سموم به بدن، لازم است در هنگام خرید میوه عید از انتخاب میوه های بیش از حد بزرگ خودداری کنید.

از خرید میوه عید دارای شکستگی و بریدگی خودداری کنید
از خرید میوه‌هایی که شکستگی و بریدگی دارند، خودداری کنید؛ زیرا احتمال انتقال آلودگی‌های محیطی و سم‌ها به داخل میوه‌های شکسته بسیار بالاست. مصرف اینگونه میوه ها می تواند باعث بروز بیماری در افراد شود.

 از مهمان با میوه فصل پذیرایی کنید
لازم است که برای پذیرایی از مهمان های خود در ایام عید نوروز، از میوه های مختص همان فصل استفاده کنید؛ زیرا میوه‌های فصل به‌صورت طبیعی و بدون استفاده از انواع کودهای شیمیایی و خارج از شرایط گلخانه‌ای تولید می‌شوند و مزه و کیفیت بالاتری در مقایسه با میوه های دیگر دارند.

به اندازه مصرف خرید کنید
بسیاری از افراد پیش از فرارسیدن تعطیلات عید نوروز، میوه مورد نیاز خود را خریداری می کنند. توصیه می کنیم از این کار بپرهیزید؛ زیرا انبار کردن میوه برای طولانی مدت باعث افزایش لک و خرابی در میوه می شود. از این رو، توصیه می شود خرید میوه عید به اندازه مصرف انجام شود.

خرید میوه عید

میوه های سالم باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

موز
در زمان خرید میوه عید باید دقت داشته باشید که موز سالم و رسیده، معمولا به اندازه یک کف دست است و رنگ پوست آن زرد است. در صورتی که دانه‌های کوچک تیره‌رنگی روی پوست موز بود، نگران نباشید؛ این دانه‌های کوچک می‌توانند نشان‌دهنده رسیدگی و طعم شیرین موز باشند.

خیار
در خرید میوه عید، خیارهایی با اندازه معمولی و کاملا سبز را خریداری کنید. از خرید خیارهای شکسته، درختی یا گلخانه‌ای خودداری کنید. زمانی که خیار ها در شرایط طبیعی و تحت تاثیر عواملی نظیر باد، باران و نور خورشید رشد می کنند، هورمونی در آنها ترشح می‌شود که طعمشان را مطلوب تر می‌کند. از این رو، خیارهای گلخانه‌های یا درختی که در شرایط ایده‌آل رشد می‌کنند، بی طعم هستند و فقط ظاهر خوبی دارند.

پرتقال
در خرید میوه عید به خصوص باید دقت کنید که پوست پرتقال‌ شرین معمولا نازک است. وزن پرتقال‌های پوک و تلخ کمتر از پرتقال‌های آبدار و ایده آل است. بهترین راه برای سنجش آبدار بودن پرتقال این است که پوست آن را با دست فشار دهید، در صورتی که جای انگشتان بر روی آن باقی نماند، پرتقال آبدار و مطلوب است.

نارنگی
نارنگی سالم، پوستی سبک و پفکی دارد. همچنین پوست نارنگی باید به سادگی از گوشت آن جدا شود. در بسیاری از موارد، تکه‌ای از چوب و برگ نارنگی‌ هم به سر آن چسبیده است که این موضوع، تازگی این میوه را نشان می‌دهد. در هنگام خرید میوه عید دقت داشته باشید نارنگی هایی را انتخاب کنید که پوستی نارنجی و فاقد لکه های سبز داشته باشند.

سیب
سیب های رسیده دارای پوستی کاملا زرد یا کاملا قرمز هستند. سیب‌هایی که پوست زرد مایل به سبز یا صورتی دارند، فاقد طعم مناسب هستند. پوست سیب‌های زرد و شیرین باید اندکی زبر باشد و انگشتان دست به راحتی روی آن حرکت نکند. به علاوه، سیب‌های سالم، وزن بیشتری نسبت به سیب‌هایی که داخلشان پوک و خراب است، دارند.