از وب سایت های مطمئن خرید کنید

یکی از مزایای خرید از فروشگاه های واقعی این است که شما خود فروشگاه و موجودی کالا را به چشم می بینید، اما در وب، برخی فروشگاه ها و کسب وکار ها اصلا وجود خارجی ندارند و صاحبان آن ها وب سایت را صرفا برای دستیابی به اطلاعات کارت اعتباری و سایر مشخصات بازدیدکنندگان ساخته اند. به منظور خرید اینترنتی مطمئن، فقط به خرده فروشان معتبر که قبلا هم از آن ها خرید کرده اید، مراجعه کنید.

خرید راحت و مطمئن

مشخصات وب سایت را بررسی کنید

با اینکه خریدکردن از وب سایت های ناآشنا توصیه نمی شود، اما گاهی پیش می آید که به طور اتفاقی در یک وب سایت که از قبل با آن آشنایی ندارید چیزی را ببینید و واقعا دلتان بخواهد آن را بخرید. در این مواقع شم کارآگاهیتان را به کار بیندازید و مشخصات وب سایت را کاملا بررسی کنید. آیا این شرکت در رسانه های اجتماعی فعالیت دارد؟ اگر اینطور است دیدگاه های مشتریانش چگونه است؟ برای اطمینان بیشتر با شماره هایی که در وب سایت درج شده تماس بگیرید. در یک وب سایت معتبر معمولا نشانی ایمیل، شماره تلفن یا آدرس واقعی محل شرکت یا فروشگاه قرار داده شده است. اگر چنین اطلاعاتی در وب سایت وجود ندارد، ممکن است شرکت جعلی باشد.

هیچ ارزانی بی دلیل نیست

اگر در یک وب سایت محصولی را یافتید که قیمتش بیش ازحد پایین است، ابتدا تصویر و مشخصات محصول را در چند وب سایت مشابه جست و جو کنید و قیمت ها را با هم مقایسه کنید. اگر قیمت ارایه شده در این وب سایت تفاوت زیادی با سایت های مشابه دارد، باید بیشتر تحقیق کنید. احتمال دارد این وب سایت اصلا آن محصول را موجود نداشته باشد. حتی ممکن است اصلا فروشگاهی در کار نباشد و وب سایت فقط به قصد دستیابی به اطلاعات شخصی شما ایجاد شده باشد.

از Wi - Fi عمومی برای خرید آنلاین استفاده نکنید

هرگز از طریق اتصال به Wi - Fi عمومی خرید آنلاین انجام ندهید. شبکه های Wi - Fi از امواج رادیویی عمومی استفاده میکنند. شاید دلتان بخواهد هنگامیکه در کافه ی موردعلاقه تان درحال نوشیدن یک فنجان قهوه هستید، سری هم به اینترنت بزنید و خرید هایتان را انجام دهید، اما یک سارق اینترنتی هم به راحتی میتواند، با استفاده از یک تکنولوژی نه چندان پیشرفته و رمز عبور Wi - Fi رایگان، به اطلاعات شخصی ازجمله اسم و اطلاعات کارت اعتباری شما دسترسی پیدا کند. در برابر این وسوسه مقاومت کنید!

رمز عبور حساب کاربری شما باید بسیار قوی باشد

اگر کسی به رمز عبور شما دسترسی داشته باشد، میتواند وارد حساب کاربری تان شود، آدرس گیرنده را تغییر بدهد و هر چه را میخواهد سفارش دهد، درحالیکه صورتحسابش از شما کسر میشود. یک رمز قوی برای حسابتان ایجاد کنید. نکات زیر در انتخاب رمز بسیار مهم هستند:

از یک مجموعه ی پیچیده از حروف لاتین بزرگ و کوچک همراه با اعداد و نشانه های مختلف استفاده کنید.

از اطلاعات شخصی که به راحتی قابل حدس زدن است، مانند تاریخ تولد، نام فرزندان یا رنگ دلخواهتان استفاده نکنید.

برای چند حساب کاربری از یک رمز عبور مشابه استفاده نکنید، حتی اگر قوی باشد. در این صورت حداقل اگر یکی از حساب هایتان هک شود، بقیه ی حساب هایتان به راحتی قابل دسترسی نخواهد بود.

امنیت وب سایت را بررسی کنید

این کار به سادگی امکان پذیر است. آیا در سایتی که در حال خرید از آن هستید، در کنار آدرس URL یک آیکون قفل کوچک قرار دارد؟ این قفل به شما میگوید که صفحه ی وبی که در حال بازدید از آن هستید، سیستم محافظت از حریم خصوصی را نصب کرده است. در این حالت آدرس URL با https آغاز خواهد شد نه با http. این وب سایت ها اطلاعاتی مانند رمز عبور و اطلاعات مالی را به صورت ایمن انتقال میدهند. اگر آیکون قفل کوچک یا حرف s را پس از http نمیبینید، این صفحه ی وب سیستم حفاظت از حریم خصوصی ندارد. بنابراین قبل از ارایه ی اطلاعات شخصی حتما این موارد را بررسی کنید.

مراقب ایمیل های جعلی باشید

گاهی اوقات در ایمیل های دریافتیتان ایمیل های وسوسه کننده ای با عنوان پیشنهاد ویژه، فرصت طلایی و نظایر آن را میبینید. برخی از این ایمیل ها ممکن است حاوی ویروس یا بدافزار باشند و به محض بازکردن آنها، کامپیوتر یا گوشیتان مشکل پیدا کند. قبل از بازکردن ایمیل های ناشناس تبلیغاتی از منابع یا کسب وکار های ناآشنا بهتر است آن ها را حذف کنید. روی لینک ها یا پیوست هایی که از منابع ناشناس دریافت کرده اید کلیک نکنید.

درباره اطلاعات شخصیتان احتیاط کنید

بسیاری از وب سایت های خرید اینترنتی فقط به اطلاعات محدودی نیاز دارند. هیچ وب سایتی نیاز به شماره ملی یا کارت هویت شما ندارد. اگر چنین اطلاعات بسیار شخصی از شما خواسته شد، با شماره خدمات به مشتری تماس بگیرید و دلایل را جویا شوید یا اینکه دنبال یک وب سایت دیگر بگردید.

از درگاه های پرداخت ایمن استفاده کنید

بسیاری از سایت ها درگاه های ایمن برای پرداخت دارند. اگر درگاه پرداختی سایت ناشناخته بود یا تاکنون آن را ندیده اید، بهتر است از آن وب سایت خرید نکنید. به عنوان نمونه، یکی از درگاه های ایمن پرداخت اینترنتی که تقریبا همه با آن آشنایی دارند «شاپرک» است.

صورتحساب ها را به دقت بررسی کنید

حداقل هفته ای یکبار باید صورتحساب هایتان را بررسی کنید. اگر از طرف بانک (یا صادرکننده ی کارت) پیامک مبنی بر کسر مبلغ از حسابتان را دریافت می کنید، کارتان راحت تر است. می توانید پیام ها را بررسی کنید و از جزییات خرید ها مطلع شوید.

جزئیات را به خاطر بسپارید

پس از انجام خرید، کد تایید سفارش و کد رهگیری پستی را در یک مکان امن یادداشت کنید. اگر در تحویل سفارش مشکلی پیش بیاید این اطلاعات به فروشنده کمک میکند مشکل را حل کند.