علائم کرونا

با همه گیر شدن بیماری کرونا افراد به دنبال کسب اطلاع از علائم مختلف این ویروس هستند تا بتوانند به نوعی با آن مقابله کرده تا به بهبودی دست پیدا کنند. پس از گذشت ماه ها از شیوع ویروس کرونا علائم مختلفی برای آن بیان شده است. دانشمندان روز به روز با مطالعه بر روی این بیماری ناشناخته سعی می کنند علائم جدید بروز داده شده را به مردم جهان معرفی کنند. در این مقاله قصد داریم به تمام علائم ویروس کرونا بپردازیم. از علائمی که در ابتدای شیوع کرونا شناخته و مطرح شد می توان به تب، بدن درد، خستگی و سرفه های متعدد و خشک اشاره کرد. این علائم جزء شایع ترین علامت های فرد مبتلا به ویروس کرونا بوده است.

علائم کرونا

با پیشرفت این ویروس علائم دیگری مانند کوفتگی بدن، گلودرد، سردرد و اسهال در بیمار ظاهر شد که جز علائم کمتر شایع این ویروس به شمار می‌رود. پس از گذشت مدتی از شیوع این بیماری علائم عجیب تری مانند از دست رفتن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی و تغییر رنگ در انگشتان پا و دست بروز پیدا کرد. به افرادی که دچار علائم جدی می شوند توصیه می کنیم به مراکز پزشکی مراجعه نمایند. نکته مهم درباره ویروس کرونا این است که این ویروس از زمانی که وارد بدن فرد می شود تا زمانی که علائم آن ظاهر شود، می تواند به مدت ۵ تا ۶ روز مخفی باقی بماند.

این مدت زمان ممکن است حتی تا ۱۴ روز نیز به طول بیانجامد. توجه داشته باشید که در این زمان فرد مبتلا ناقل بیماری است. بسته به نوع ویروسی که به بدن فرد بیمار وارد می شود ممکن است دچار علائمی خفیف یا جدی شود. در صورت بروز علائم جدی پزشک دستور بستری صادر می کند. این علائم می تواند یک سری مشکلات تنفسی و تنگی نفس ایجاد کند. درد شدید در قسمت قفسه سینه و همچنین تغییر در تکلم و از دست دادن توانایی حرکتی لازم به مراقبت در بیمارستان و دستگاه های پیشرفته دارد.

علائم کرونا خفیف

دسته ای از علائم بروز یافته در بیماران کرونایی خفیف است. در این صورت بیمار نیازی به مراجعه فوری به پزشک ندارد. افرادی که دچار علائم خفیف می شوند می توانند بیماری را در خانه مدیریت و کنترل نمایند. از دسته علائم خفیف و متوسط که نیاز به بستری شدن در بیمارستان هم ندارد می توان به از دست رفتن حس بویایی و چشایی و تغییرات پوستی اشاره کرد. با بروز علائم خفیف معمولاً نیاز به مراجعه به پزشک نیست و تحت درمان قرار گرفتن در خانه و استفاده از مایعات با وجود بی اشتهایی در عین رعایت پروتکل های بهداشتی در منزل باعث رفع علائم خفیف کرونا می شود.

انواع علائم کرونا

تا به امروز پزشکان و دانشمندان توانسته اند ۶ نوع از بیماری کرونا را شناسایی کرده و درباره آن به افراد هشدار دهند. احتمالاً انواع علائم ویروس کرونا با تغییر ماهیت ویروس شکل گرفته است.

در نوع اول، کرونا علائمی شبیه به یک سرماخوردگی ساده دارد. در این علائم تب وجود نداشته و بیمار تنها دچار دردهایی در ناحیه سر، گلو، قفسه سینه و عضلات می شود. علائم بیمار در نوع اول می تواند با از بین رفتن قوه چشایی و سرفه نیز همراه باشد.

نوع دوم از علائم این ویروس شبیه به یک سرماخوردگی شدید تر همراه با بروز تب، کوفتگی و بی اشتهایی می باشد. سردرد، سرفه و گلودرد نیز همراه با از بین رفتن حس چشایی با این بیماران همراه است. ۴ درصد از بیمارانی که به نوع دوم ویروس کرونا مبتلا می شوند نیاز به حمایت تنفسی خواهند داشت.

در نوع سوم دستگاه گوارش بیمار درگیر شده و بیمار دچار اختلالاتی در بخش روده و معده می شود. این علائم همراه با اسهال و بی اشتهایی بروز می کند. در نوع سوم، بیمار بدون سرفه بوده و تنها درد در قفسه سینه را احساس می کند.

نوع چهارم کرونا شدت یافته تر بوده و به همراه خستگی، کوفتگی، درد در قفسه سینه و سر بروز می کند. حدود ۹ درصد از بیماران مبتلا به نوع چهارم کرونا به کمک های تنفسی نیاز پیدا می کنند.

نوع پنجم این ویروس شبیه به نوع دوم ولی شدید تر است. گیجی، دردهای عضلانی و حس پریشانی در بیمار مبتلا به نوع پنجم ویروس شایع ترین علائم می باشد. پزشکان درگیری بیمار با نوع پنجم ویروس کرونا را وضعیتی ترسناک اعلام کرده اند، زیرا گیجی باعث می شود که بیمار قادر به تشخیص اطرافیان و وضعیت خود نباشد.

نوع آخر و ششم ویروس کرونا در واقع شدت یافته نوع سوم و شدید ترین و بدترین نوع ویروس کرونا است. این نوع بیماری همراه با مشکلات شکمی و تنفسی ظاهر می شود. درد های شدید شکمی، درد قفسه سینه، تنگی نفس و گیجی از علائم شایع نوع ششم است. توجه داشته باشید که از میان بیماران مبتلا به نوع ششم ۲۰% به کمک تنفسی نیاز دارند. لازم به ذکر است که افراد مبتلا به انواع شدت یافته ویروس کرونا بیشتر از رِنج افرادی دارای پیش زمینه بیماری، کهنسالان و افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، می باشد.

جدیدترین علائم کرونا

با گذشت زمان تغییراتی در ویروس کرونا ایجاد می شود که سبب بروز علائم جدیدی در بیماران مبتلا خواهد شد. این سری علائم جدید و عجیب معرفی شده از ویروس کرونا توسط محققان می توان به درد در ناحیه لب و تغییرات پوستی اشاره کرد. احساس درد در قسمت انگشتان پا و دست نیز از دیگر علائم جدید این ویروس است. علامت جدید و شدید دیگر ویروس دردهای شکمی می باشد که در صورت بروز نیاز به مراجعه به پزشک و بستری شدن نیز هست.ش