سیل

یکی از نکات مهمی که همواره ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است، بارش‌ های نسبتاً شدیدی می باشد که از آغاز سال ۹۸ شروع شد و تا پایان سال ۹۸ ادامه پیدا کرده و گویا به سال ۹۹ نیز خواهد رسید. امروزه سیل به عنوان یکی از مهمترین نگرانی‌ های افراد در کل کشور آن ها را بسیار نگران کرده است. سیل در تمامی موقعیت ‌های جغرافیایی کشور در سال ۹۸ رخ داد و جمعیت بسیار زیادی را تحت تأثیر خود قرار داد. گفتنی است که سیل در شهرستان هایی مانند آق قلا، شهرستان های غربی کشور مانند پلدختر و حتی سیستان و... را تحت تأثیر خود قرار داده است. توجه داشته باشید که با توجه به هشدارهایی که صورت گرفته در آخرین روزهای پایانی سال ۹۸ سیل قریب الوقوع به نظر می ‌رسد. سیل در غرب کشور بسیار حساس است و با توجه به هشدارهایی که توسط ستاد بحران داده شده باید به آن توجه داشت. لذا ما در این مطلب قصد داریم سیل و نکاتی که برای جلوگیری از آن وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و بهترین نکات در این زمینه را عنوان نماییم. چنانچه در منطقه سیل خیز قرار دارید از همین الان برای پیشگیری از آن اقدام نمایید.

سیل
سیل

سیل در ایران

با توجه به هشدارهایی که برای کشور صورت گرفته، سیل در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مورخ ششم و هفتم اسفند ماه قریب الوقوع به نظر می ‌رسد. سیل در غرب کشور و موقعیت‌ های جغرافیایی دیگری ممکن است به وقوع بپیوندد. لذا ستاد بحران برای جلوگیری از این سیل در حال فعالیت می باشد و البته پیامک هایی مبنی بر محافظت جان و خانه خود در برابر سیل را به افراد داده است. توجه داشته باشید که ممکن است در روز سه‌ شنبه و چهارشنبه باران با شدت بالا و بدون هیچ‌ گونه وقفه ای ببارد و باعث آبگرفتگی و سیلاب شود. با توجه به اینکه از الان نسبت به سیل در کشور هشدار داده شده است، بهتر است که راه های جلوگیری از سیل و نکاتی که در مورد آن وجود دارد را مورد توجه قرار داده و از هم اکنون برای جلوگیری از آن اقدام نمایید. گفتنی است که سیل در غرب کشور بسیار وضعیت بحرانی خواهد داشت و با توجه به بارش هایی که ممکن است در این منطقه آب و هوایی اتفاق بیفتد باید به آن توجهی ویژه شود.

راه های جلوگیری از سیل

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار داده، این است که راه های جلوگیری از سیل چه می باشد؟ با توجه به اینکه ستاد بحران و شهرداری‌ های هر شهری باید اقدامات لازم در برابر سیل های احتمالی را انجام دهند، افراد نیز باید خود نسبت به جلوگیری از سیل آگاه باشند. سیل در ایران قریب الوقوع به نظر می ‌رسد. وظیفه شهرداری ها این است که معابر و جدول ‌های فاضلاب شهری را به خوبی تمیز کرده و هیچ گونه سدی برای عبور آب وجود نداشته باشد. همین موضوع باعث می‌ شود تا آب های حاصل از باران های شدید و سیل آسا به راحتی عبور کرده و سیل کمتر ضرر بزند. توجه داشته باشید که اگر به عنوان مسئول یک خانوار محسوب می شوید، سعی کنید که راه های جلوگیری از سیل را برای خانه خود بدانید و آن را مورد توجه قرار دهید. اولین چیز این است که در خانه خود مایحتاج غذایی کافی را داشته باشید. لذا در زمان وقوع سیل ممکن است که این مایحتاج کم شوند. توجه داشته باشید که برای برون رفت از مشکل سیل باید خانه های خود را مستحکم کنید. شما باید با استفاده از گونی های شن در برابر سیل احتمالی مقاومت نمایید. لذا بهتر است که گونی های نخی و یا پلاستیکی را پر از خاک کرده و بر جلوی درب ورودی که ممکن است آب از آن به ساختمان ورود پیدا کند بگذارید. توجه داشته باشید که استفاده از فیبرهای مقاوم در برابر آب و گذاشتن آن در مقابل درب ورودی می تواند گزینه ای مناسب باشد.

بحث پایانی

در پایان توصیه ما این است که به هشدارهای داده شده از طرف ستاد بحران کاملاً توجه داشته باشید و نکاتی که در این مورد وجود دارد را به خوبی به خاطر بسپارید. ستاد بحران اطلاعیه های خود را در سه بخش به غرب کشور و نواحی که ممکن است در آن سیل ببارد ارائه داده است. توجه داشته باشید اگر خانه شما در کنار رودخانه ها قرار گرفته و احتمال بروز سیل برای شما وجود دارد، بهتر است که خانه ‌های خود را ترک نمایید. سعی کنید از همین ساعت نسبت به بیمه کردن خانه خود اقدام نمایید. در کل توجه کردن به هشدارهای که از طرف ستاد بحران آمده است بسیار مهم می باشد. سعی کنید آن ها را نادیده نگرفته و مورد توجه قرار دهید. سیل در نوروز گذشته قربانیانی را داشت. سعی کنید با استفاده از رعایت نکات ایمنی سیل را این بار ناکام بگذارید.