نوروز یکی از جشن‌های کهن ایرانیان است که از زمان باستان تا به امروز، هر ساله برگزار می شود. معمولاً در سراسر ایران مردم این عید فرخنده را جشن می‌گیرند و به دید و بازدید هم می‌روند. می‌‌توان این عید را بزرگ‌ترین عید ایرانیان نامید. نوروز سرشار از شادی و سرسبزی است و مردم این عید باستانی را فرصتی برای شروع زندگی بهتر می‌دانند. نوروز با رسم و رسوم‌های فراوانی عجین است و معمولاً ایرانی‌ها هنوز هم که هنوز هست، این آداب و رسوم را زنده نگه می‌دارند. یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم عید نوروز پهن کردن سفره هفت‌ سین است. مردم ایران از چند ساعت یا حتی چند روز قبل از تحویل سال نو، سفره هفت‌ سین پهن می کنند و همگی به دور آن می‌نشینند و سال را در کنار هم تحویل می‌کنند.

معمولاً سفره ما ایرانیان با قرآن مجید مزین شده است و بزرگ‌ترها در زمان تحویل سال قرآن تلاوت می‌کنند. همچنین بر سر سفره هفت ‌سین، هفت ماده قرار می‌دهند که نام آن‌ها با حرف سین آغاز می‌شود. هرکدام از این مواد نماد و نشانه یک چیز است. در ادامه این مقاله به تشریح اجزای تشکیل دهنده سفره هفت ‌سین خواهیم پرداخت.

سفره هفت ‌سین

 تاریخچه سفره هفت سین

در ابتدا ایرانیان باستان از سفره هفت شین در عید نوروز استفاده می کردند. این سفره با شمع، شراب، شهد، شمشاد، شربت و شقایق یا شاخه نبات مزین می شد. البته تعدادی از باستان شناسان معتقدند که در باستان، سفره هفت چین رواج داشته است. آن ها بر این عقیده اند که هخامنشیان در شروع سال نو، در هفت ظرف چینى خوردنی هایی را قرار می دادند که آن را هفت چین یا هفت چیدنى مى نامیدند.

در زمان ساسانیان، ظروف زیبای خوش نقشی از جنس کائولین از چین به ایران ورود پیدا کرد که بعدها به نام کشورى که از آن آمده بودند چینى نامگذارى شد و به گویشى دیگر به شکل سینى و به صورت معرب، سینى در ایران رواج پیدا کرد.

در سلسله ساسانیان، هفت شین رسم متداول مردم ایران بود. در آن زمان از شمشاد به عنوان نمادی از شادابی و سرسبزی در سفره هفت شین استفاده شد. بعد از دوره ساسانیان و با پذیرفتن اسلام توسط ایرانیان، مردم سنت های خود را که با اسلام مغایرتی نداشت را حفظ کردند. امروزه مردم ایران، از سفره هفت سین استفاده می کنند که در دنیا نیز شناخته شده است.

 سفره هفت سین نماد چیست؟

همان‌طورکه اشاره کردیم، چیدن سفره هفت‌سین یکی از آداب و رسوم باستانی عید نوروز است. از دیرباز تا به امروز بر روی سفره هفت ‌سین چیزهایی را قرار می‌دهند که با حرف سین آغاز شوند. اجزای تشکیل دهنده سفره هفت سین باید کاملاً پارسی باشند و ریشه گیاهی داشته باشند. همچنین این مواد باید گیاهی باشند و اسم آن‌ها مرکب نباشد. به علاوه این خوردنی ها باید برای بدن فایده‌های بسیار داشته باشند.

از این رو، می‌توان گفت قرار دادن چیزهایی مانند سنبل، سکه و سماور که نه خوراکی هستند و نه پارسی، هیچ حقیقت هفت سینی ندارند؛ و نیز گزینه‌هایی چون؛ سوزن، سنجاق، ساعت و... نیز بعدها به سفره هفت سین اضافه شده اند و به هیچ عنوان اجزای اصلی هفت سین باستانی نیستند.

ماهی قرمز نیز نماد عید باستانی چینی‌هاست و بعدها به سفره هفت سین نوروزی ایرانی ها اضافه شده است. غافل از اینکه در عید چینی ها ماهی قرمز را رها می‌کنند تا شروعی برای آزادی در زندگی باشد؛ اما ما ایرانیان آن را در تنگ بلورین قرار می دهیم.

سفره هفت ‌سین

 چرا هفت تا سین؟

عدد هفت در زبان ایرانیان باستان به معنای امرداد بوده است. امرداد در بین ایرانیان باستان نماد جاودانگی و بی‌مرگی بوده است. با توجه به مفهوم جاودانگی و زندگی شاد واژه امرداد، ایرانیان هفت چیز را بر روی سفره هفت ‌سین خود قرار می‌دادند.

عده‌ای دیگر از باستان‌شناسان بر این عقیده‌اند که هفت سین نشانه هفت بذر گیاهی است که می‌‌توان از آن‌ها سبزه رویاند. این هفت دانه عبارت است از: ماش، عدس، ارزن، جو، لوبیا، نخود و گندم.

 ایرانیان باستان از این هفت بذر سبزه هایی را می‌کاشتند و بر سر در خانه‌های خود قرار می‌دادند و هرکدام از این سبزه‌ها که بیشتر و بهتر رشد می کرد را برای کشاورزی در آن سال مناسب‌تر می دانستند. به علاوه عدد هفت برای ایرانیان همواره مقدس بوده است و آن را نمادی از شانس و برکت می‌دانستند.

 مهم ترین سین های تشکیل دهنده سفره هفت سین

 ایرانیان از دیرباز از اجزای زیر برای چیدن بر روی سفره هفت سین استفاده می کردند. امروزه ما نیز از آن ها استفاده می کنیم. این چیدنی ها عبارت اند از:

سبزه: به نام فرشته اردیبهشت

سنجد: به نام فرشته خرداد

سیر: به نام و عنوان اهورامزدا

سیب: به نام و عنوان سپندارمذ (اسفند)

سرکه: به نام فرشته امرداد

سماق: به نام فرشته بهمن

سمنو: به نام فرشته شهریور

 دیگر اجزای سفره هفت سین

البته امروزه برای تزیین سفره هفت سین و زینت بخشیدن به آن، از اجزای دیگری نیز استفاده می شود که بسیاری از آن ها هیچ گونه ریشه تاریخی ندارند و بیشتر برای زیبایی یا برای تکمیل کاستی های هفت سین استفاده می شوند. این چیدنی ها عبارت اند از:

کتاب (دیوان حافظ، شاهنامه یا قرآن)، آینه، شمعدان اصیل ایرانی (به تعداد فرزندان خانواده)، تخم‌مرغ رنگی، کاسه‌ای از آب با نارنج یا سیب در آن، شیرینی ایرانی، گلاب، ساعت، سماور، سپند، سنبل، ماهی قرمز

 هر یک از اجزای سفره هفت سین نماد چیست؟

 سماق: نماد طلوع خورشید

سکه: نماد دارایی

سبزه: نماد نوزایی و تولد مجدد

سمنو: نماد برکت و فراوانی

سیر: نماد پزشکی، درمان یا طب

سنبل: نماد بهار

سیب: نماد زیبایی و سلامتی

سرکه: نماد شکیبایی و عمر

 سخن پایانی

در صورتی که می خواهید بدون صرف زمان و با کمترین هزینه ممکن، زیباترین سفره هفت سین را داشته باشید، می توانید درخواست خود را در سایت متقاضی ثبت کنید تا شما را با بهترین فروشندگان سفره هفت سین آشنا کنیم.