خانه تکانی برای بسیاری از افراد کاری سخت و طاقت فرساست؛ اما با فراگیری تعدادی از اصول و مهارت ها می توانید این کار طاقت فرسا را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در ادامه تعدادی از این نکات را به شما آموزش خواهیم داد:

 از همین حالا دست به کار شوید

بر خلاف تصور عموم، لازم نیست که خانه تکانی را حتما در چند روز مانده به عید نوروز آغاز کنید. شما می توانید از همین حالا دست به کار شوید و بدون اینکه خستگی و شلوغی زیادی را تجربه کنید تا عید نوروز خانه ای تمیز داشته باشید.

خانه تکانی

 تهیه لیست کارها برای خانه تکانی

قبل از اینکه دست به کار خانه تکانی شوید، بنشینید و تمام کارهایی که لازم است انجام دهید را یادداشت کنید. تمیز کردن آشپزخانه، مرتب کردن انباری، شستن فرش ها و هر آن چیزی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. توجه کنید که داشتن یک لیست از کارها می تواند شما را از سردرگمی و فراموشی در خانه تکانی نجات دهد.

 تهیه وسایل مورد نیاز برای خانه تکانی

برای خانه تکانی باید تمام وسایل مورد نیاز این کار را تهیه کنید. داشتن وسایل، کار شما را برای خانه تکانی آسان تر می کند. از این رو، همواره باید وسایلی مانند چهار پایه، جارو، تی نخی، سطل کوچک و متوسط، دستمال گردگیری، انواع مواد شوینده، دستمال مایکروفایبر، حوله نرم، برس، مسواک کهنه، چوب بلند و… را در دسترس خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید.

 نظم دادن به وسایل خانه

برای خانه تکانی ابتدا وسایل خانه را مرتب کنید. نظم دادن به وسایل آشپزخانه، قفسه کتاب ها، کمد لباس ها و... می تواند شما را در ادامه خانه تکانی کمک کند.

 تمیز کردن اتاق نشیمن

بهتر است که خانه تکانی را از اتاق نشیمن شروع کنید. تمیز کردن اتاق نشیمن را از سطوح بالاتر آغاز کنید و سپس به سراغ سطوح پایین تر بیایید؛ زیرا اگر خانه تکانی را از سطوح پایین تر آغاز کنید ممکن است زمانی که به سراغ تمیز کردن سطوح بالاتر می روید، این سطوح مجددا کثیف شوند.

شما می توانید تمیز کردن اتاق نشیمن را با تمیز کردن و گردگیری دیوارها، تمیز کردن مبل ها، تمیز کردن وسایل تزئینی اتاق نشیمن و تلویزیون و... آغاز کنید که البته تمیز کردن هر یک از این وسایل مهارت های خاص خود را نیاز دارد.

 تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه قدری سخت تر و وقت گیرتر از خانه تکانی قسمت های دیگر خانه است. در ابتدا باید کار خود را از تمیز کردن پیشخوان آشپزخانه شروع کنید و سپس به تمیز کردن کاشی های کف و دیوار آشپزخانه بپردازید. برای تمیز کردن کاشی ها لازم است از یک شوینده مناسب مخصوص شست و شوی کاشی استفاده کنید تا بتوانید جرم و چربی میان بندهای کاشی را به خوبی تمیز کنید.

بعد از این کار، لازم است وسایل آشپزخانه را با کمک دیگر اعضای خانواده، جا به جا کرده و قسمت های زیرین و خود این وسایل را نیز با روش های درست و اصولی تمیز کنید. دقت داشته باشید که تمیز کردن وسایلی مانند اجاق گاز، یخچال، ماکروفر و دیگر وسایل آشپزخانه کمی سخت است و لازم است با همکاری سایر اعضای خانواده این کار را انجام دهید.

 تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام

یکی دیگر از الزامات خانه تکانی، تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام است. برای این کار لازم است ابتدا تمامی وسایل اضافه را از حمام و سرویس بهداشتی بیرون بیاورید تا تمیز کردن راحت تر شود. سپس از سطوح بالاتر شروع به تمیز کردن کنید. آینه، پیشخوان، جاحوله‌ای، روشویی، توالت، وان و دوش‌ها را به دقت تمیز کنید. البته باید دقت داشته باشید که برای تمیز کردن سرویس بهداشتی لازم است حتما از دستکش و ماسک و لباس مجزا استفاده کرده و در آخر نیز حتما سرویس بهداشتی را استریل کنید.

 تمیز کردن اتاق خواب

تمیز کردن اتاق خواب را نیز با شستن ملحفه ها و پتوها شروع کنید. سپس دیوار ها را از سطوح بالا به پایین تمیز کنید. تمیز کردن پنجره ها، آیینه و وسایل آرایش نیز اقدامات بعدی خانه تکانی است. البته در بسیاری از موارد، با مرتب کردن و تمیز کردن جزئی می توانید اتاق خوابی تمیز داشته باشید.

 تمیز کردن کف خانه

تمیز کردن کف خانه را به آخر موکول کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید همه جا به طور کامل تمیز شده، شروع به تمیز کردن کف کنید. بسته به نوع پوشش کف (سرامیک، پارکت، فرش و ...) روش تمیز کردن نیز فرق می‌کند که شما با کسب آموزش های لازم می توانید هر یک از این کفپوش ها را به خوبی تمیز کنید.

 شستن پرده ها

بعد از اینکه کار خانه تکانی به پایان رسید، باید شروع به شستن پرده ها کنید. معمولا پرده ها نسبت به سایر وسایل خانه بیشتر کثیف می شوند و شست و شوی آن ها الزامی است. پیشنهاد ما این است که برای تمیزتر شدن پرده ها و برای از دست نرفتن حالت پرده، شست و شوی آن ها را به خشکشویی بسپارید. البته شما می توانید در سایت متقاضی درخواست خود را برای شست و شوی اصولی پرده های منزل ثبت کنید و با مراکز معتبر در این زمینه آشنا شوید.

 شستن فرش و موکت

بعد از تمیز کردن کف خانه لازم است برای تکمیل خانه تکانی، فرش ها و موکت ها را نیز بشویید. شست و شو با شامپوی فرش برای فرش هایی که چندان کثیف نیستند توصیه می شود؛ اما اگر فرش شما دارای لکه های فراوان است، لازم است آن را با آب و مواد شوینده بشویید. امروزه قالیشویی های زیادی وجود دارند که می توانند شما را در این زمینه کمک کنند. در صورتی که می خواهید با این مراکز در ارتباط باشید و فرش های خود را با کیفیت و قیمت مناسب بشویید، می توانید در سایت متقاضی درخواست خود را ثبت کنید.

 سایر اقدامات در خانه تکانی

برخی دیگر از کارهای خانه تکانی که باید انجام دهید عبارت است از تمیز کردن فیلتر جاروبرقی، تارهای عنکبوت، جرم‌های اطراف درها و پنجره‌ها و کف اتاق‌ها. آثار انگشت روی درها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق را نیز پاک کنید. این‌ها کارهایی نیستند که لازم باشد هفته‌ای یکبار انجام شوند، اما اگر به آنها توجه کنید، می‌توانید سریع اقدام کنید قبل از اینکه تبدیل به یک کار طاقت‌فرسا و دشوار شوند.

 سخن پایانی

کاربران محترم سایت متقاضی، اگر در هر یک از مراحل خانه تکانی، نیاز به کمک و دسترسی به مراکز مربوطه دارید، می توانید درخواست خود را در سایت ما ثبت کنید و دیگر نگران خانه تکانی نباشید.