بیمه تامین اجتماعی

انواع بیمه ها بسیار زیاد است. از بین بیمه های مختلف بیمه تامین اجتماعی بیشترین بیمه گذاران را در بین مردم دارد. بیمه گذاران تامین اجتماعی به دو دسته بیمه شدگان اصلی و بیمه شدگان فرعی تقسیم می شوند.

افراد دارای شغل و کارفرما می توانند از گروه بیمه شدگان اصلی باشند. گروهی که توسط یکی از افراد خانواده خود بیمه شوند جزء بیمه ‌شدگان فرعی قلمداد می شوند. این دسته از افراد اگر مستقل شوند یا شاغل باشند می توانند از طرف محل کار خود وارد گروه بیمه شدگان اصلی شوند. افرادی که در دسته بیمه شدگان اصلی قرار دارند می توانند تمام افراد خانواده خود مانند همسر، فرزندان، پدر و مادر را نیز بیمه نمایند. در این حالت افراد خانواده در گروه بیمه شدگان فرعی قرار می‌ گیرند. در این مقاله قصد داریم شرایط و مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی را به شما آموزش دهیم و انواع آن را بررسی کنیم.

بیمه تامین اجتماعی

مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی

فردی که برای اولین بار شاغل شده و به حرفه ای مشغول شود، می تواند دارای بیمه تامین اجتماعی باشد. اولین اقدام جهت ثبت نام برای بیمه تامین اجتماعی نام نویسی جهت دریافت شماره بیمه است.

برای این کار باید به صورت حضوری به همراه مدارک لازم به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی مرتبط با شغل و محل کار خود مراجعه نماید. پس از ارائه مدارک و تکمیل پرونده، درخواست صدور یک شماره بیمه انجام می شود. به محض دریافت کد صادر شده فرد مورد نظر تحت پوشش قرار گرفته و سابقه بیمه او شروع می شود. توجه داشته باشید که هر شخص تنها یک کد بیمه در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای خود دارد. این امر از طریق سامانه سوابق بیمه تامین اجتماعی استعلام می شود.

شرایط ثبت نام بیمه تامین اجتماعی

برای ثبت نام بیمه تامین اجتماعی در جهت استفاده از مزایای آن شرایط خاصی تعریف شده است. به شرط داشتن شرایط زیر هر فردی می تواند برای دریافت بیمه اختیاری اقدام نماید. یک ماه سابقه پرداخت حق بیمه لازمه ثبت نام است. سن ۵۵ سال در زمان تسلیم درخواست بیمه اختیاری ضروری است.

اگر بیشتر از ۵۵ سال سن داشته باشید باید معادل اضافه سنی خود حق بین پرداخت کنید. تنها برای افرادی که دارای ۱۲۰ ماه سابقه پرداخت حق بیمه اجباری باشند، شرط محدودیت سنی برای درخواست بیمه اختیاری اعمال نمی شود. به هر شخصی تنها سه بار مهلت درخواست بیمه اختیاری داده می شود. نکته مهم این است که دریافت بیمه اختیاری با مدارک جعلی باعث قطع تمامی مزایای قانونی برای شما می شود. در صورت دریافت هرگونه خدماتی با اسناد غیر قانونی تمامی خدمات پرداخت شده از شما مسترد می شود.

انواع بیمه تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی دارای دو نوع بیمه می باشد. بیمه اجباری و بیمه غیر اجباری. در بیمه اجباری همه مشمولین قانون کار می توانند برای دریافت خدمات این نوع بیمه اقدام کنند. بیمه غیر اجباری با نام خویش فرمایی برای افرادی است که مشمول نوع اول بیمه نمی شوند.

بیمه غیر اجباری دارای دو نوع بیمه اختیاری و بیمه صاحبان حرفه و مشاغل آزاد است. بیمه بیکاری نیز برای شرایطی می باشد که فرد شغلی ندارد. این نوع بیمه شامل تمام افراد بیمه شده سازمان تامین اجتماعی که توسط کارفرما بیمه شده باشند، است. توجه داشته باشید که بیمه بیکاری تنها به افرادی که دارای دفترچه بیمه اجباری هستند تعلق می گیرد. نکته مهم این است که بیمه بیکاری زمانی شامل حال شما می شود که سابقه بیمه داشته و کاملاً به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست داده باشید.

تخلف و سابقه قضایی برای اخراج از کار موارد استثنایی هستند که در این شرایط بیمه به شما تعلق نخواهد گرفت. نوع دیگر بیمه، بیمه اختیاری نام دارد. افراد می توانند به شکل کاملا اختیاری نسبت به دریافت خدمات این نوع بیمه اقدام کنند. در بیمه اختیاری افراد پس از مدتی بازنشسته شده و از مزایای بیمه بازنشستگی نیز بهره‌مند خواهند شد.

این بیمه برای افرادی است که دارای بیمه اجباری نبوده، شغل و کارفرما ندارند و از سمت خود بیمه شده اند. به همین دلیل به بیمه خویش فرما نیز معروف است.

نکته مهم در این بخش این است که افراد دارای بیمه اجباری که تمایلی به کار کردن با کارفرما ندارند، می توانند نوع بیمه خود را به خویش فرما تغییر دهند. لازم به ذکر است که این نوع بیمه دارای محدودیت سنی می باشد. برای دریافت مزایای این بیمه شخص مورد نظر باید کمتر از ۵۰ سال سن داشته و دارای حداقل یک ماه سابقه بیمه نیز باشد. همچنین بانوان خانه داری که سن بالاتر از ۴۵ سال دارند، بیمه اختیاری به آنها تعلق نمیگیرد. نمونه دیگری از بیمه های تامین اجتماعی بیمه تکمیلی درمان است. این بیمه در جهت جبران هزینه های درمان به افراد ارائه می شود. بیمه تکمیلی خود انواع مختلفی دارد و به بیمه تکمیلی گروهی، انفرادی و خانواده تقسیم می شود.