شاید وجود موزه های متعدد و تاریخی در تهران کمی تعجب آور باشد. مردم تهران را به عنوان پایتختی شلوغ و پرترافیک می شناسند. اما لازم است بدانند که در میان این همه هرج و مرج موزه های تاریخی و باستانی زیادی نیز وجود دارد. موزه های تهران همواره برای بازدیدکنندگان حیرت انگیز و جذاب بوده است. برای افرادی که به تهران سفر می کنند، لازم است در بین آن همه شلوغی و آلودگی زمانی برای اوقات تفریح و فراغت نیز اختصاص دهند. بازدید از موزه های تهران بهترین گزینه در این زمان است. هر کدام از موزه های تهران دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند و آثار تاریخی مخصوصی را در خود جای داده اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی موزه های تهران و ارائه اطلاعاتی از آنها بپردازیم. اگر قصد سفری متفاوت به تهران را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

انواع موزه های تهران

موزه های متعددی در تهران وجود دارد که در مناطق مختلف این شهر پراکنده شده اند. این موزه ها دارای قدمت طولانی هستند و آثار تاریخی متفاوتی در آنها نگهداری می شود. موزه ملی ایران باستان دارای تنوع آثار تاریخی است. در این موزه آثار بسیار قدیمی و گرانبهایی نگهداری می شود. این موزه دارای خدمات رفاهی مانند رستوران، کافه و فروشگاه های محصولات هنری نیز می باشد. موزه جواهرات ملی موزه ای است که در آن مهمترین و معروفترین جواهرات نگهداری می شود. الماس دریای نور، تخت نادری، تاج کیانی و... از جمله جواهرات موجود در این موزه می باشد. موزه آبگینه و سفالینه همانطور که از اسم آن پیداست دارای معماری بسیار خاص و چشم نوازی می باشد. موزه آبگینه دارای ۶ تالار مجزا است و یک اثر هنری خاص به شمار می رود. موزه تهران از دیگر موزه های معروف پایتخت است. گردشگران زیادی سالانه برای بازدید از موزه تهران جذب می شوند. در موزه رضا عباسی آثار هنری با ارزش و زیبایی نگهداری می شود. این موزه نیز دارای ۵ تالار است. نکته جالب درباره موزه رضا عباسی این است که بازدید از طبقه آخر یعنی طبقه سوم شروع شده و به طبقه همکف ختم می گردد. این موزه نیز دارای امکاناتی مانند رستوران، بوفه، اقامتگاه و ... است. موزه پول ایران یک مجموعه تاریخی محسوب می شود که اسکناس و سکه های قدیمی ایرانی و خارجی در آن به نمایش گذاشته شده است. موزه تاریخ با نام دیگر تماشاگه تاریخ نشان دهنده آثار مربوط به تاریخ معاصر ایران و جهان می باشد. نگارخانه، کتابخانه، تماشاخانه، چای خانه و سفره خانه قسمت های مختلف این موزه هستند. موزه دفاع مقدس از موزه های متفاوت در پایتخت می باشد. در این موزه مناطق جنگی بازسازی شده و به تماشای عموم گذاشته می شود. موزه هنرهای معاصر معمولاً بین گردشگران ناشناخته تر از سایر موزه ها است. در این موزه هنرهایی مانند مینیمالیسم، پاپ آرت و هنرهای انتزاعی به نمایش گذاشته می شود. کاخ گلستان محل زندگی شاهان و شاهزادگان در گذشته می باشد که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کاخ گلستان بسیار وسیع و دارای بخش های متفاوتی می باشد. کاخ سعد آباد مربوط به عهد قاجار و پهلوی است که از جمله موزه های بسیار جذاب و دیدنی برای گردشگران به شمار می رود. این موزه از نظر ظاهری دارای زیبایی های خاص و معماری چشم نواز است. کاخ نیاوران جدیدترین کاخ در تهران و مربوط به خانواده پهلوی می باشد. این کاخ در میان باغی بسیار زیبا و سرسبز قرار گرفته است. موزه فرش تهران با  ۱۵۰ تخت فرش ارزشمند از دیگر موزه های مهم تهران است.

موزه های تهران

باغ موزه های تهران

باغ موزه های تهران به دلیل تفاوت هایی که با دیگر موزه ها دارند معمولاً شلوغ تر و پر بازدیدتر هستند. بازدید از موزه ها بیشتر مربوط به ایام تعطیل به خصوص تعطیلات نوروز می باشد اما باغ موزه ها به دلیل سرسبز بودن و داشتن امکانات تفریحی و آب و هوای خوب برای استراحت، همواره پر رفت و آمد هستند. در این بخش به معرفی باغ موزه های تهران می پردازیم. کاخ سعدآباد خوش آب و هواترین باغ موزه تهران به شمار می رود. این باغ دارای فضای سبز، درخت و جوی آب است. کاخ نیاوران دارای باغ و مکان های مخصوصی برای نشستن می باشد. باغ موزه هنر و باغ موزه نگارستان از دیگر باغ موزه های شلوغ تهران هستند. باغ موزه زمان مجهزترین باغ موزه در تهران است که به دلیل زیبایی های خاص و وجود آثار دیدنی محبوبیت زیادی دارد. باغ فردوس معروف ترین باغ موزه تهران می باشد و دارای مکانی ویژه برای پیاده روی است. باغ موزه مقدم به سبک باغ الحمرا در اسپانیا ساخته شده است و یکی از تماشایی ترین باغ موزه های تهران بشمار می رود.

باغ موزه های تهران

بحث پایانی درباره موزه های تهران

با توجه به اینکه تهران پایتخت کشور ایران است، نقش مهمی در نشان دادن تاریخ باستانی و تاریخ معاصر کشور دارد. همانطور که می دانید حکایت های تاریخی  را می توان در قالب آثاری زنده در موزه مشاهده کرد. شما می توانید با بازدید از موزه های متنوع موجود در تهران با رمز و رموز تاریخ گذشته و معاصر آشنا شوید. برای اینکه بتوانید از حداکثر موزه های تهران بازدید به عمل بیاورید لازم است یک سری اطلاعات در مورد آنها داشته باشید. توصیه می کنیم اطلاعات تماس و آدرس آنها را قبل از اقدام برای بازدید بدانید و یا به وب سایت موزه ها مراجعه کنید. همواره قبل از اقدام برای بازدید از موزه ها از ساعت کاری آنها و قیمت بلیط ها در ایام خاص مطلع شوید تا دچار سردرگمی نگردید.