وسایل آشپزی و غذاخوری به آن دسته از ابزار و وسایلی گفته می‌شود که می‌توان با کمک آنها غذا طبخ کرد. به مجموعه وسایل آشپزی و غذاخوری وسایل آشپزخانه نیز گفته می شود. مجموعه وسایل آشپزی و غذاخوری به چند بخش دسته بندی می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پرداریم.

ابزار آشپزی که با استفاده از آن به تهیه و طبخ غذا می پردازیم. مانند رنده، آبکش، سیخ، ملاقه، قابلمه و...

اثاثیه آشپزخانه، منظور از کالاهای سنگینی که در آشپزخانه قرار دارد. مانند میز و صندلی، بوفه و...

ابزار نظافت نیز برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محل آشپزخانه به کار برده می شود.

ظروف آشپزخانه نیز دسته دیگری از این وسایل هستند که ظرف های نگهداری و حمل مواد غذایی را در بر می گیرند.

لوازم آشپزخانه شامل دسته ای از لوازم خانگی برقی مانند آبمیوه گیری، آرام پز، اجاق گاز، هود و ... است.

منسوجات آشپزخانه نیز وسایل پارچه ای و الیافی مانند پیش بند، دستگیره و دستمال سفره را دربرمی گیرد.

 ابزار پذیرایی تمام ظروف و وسایلی هستند که غذا به کمک آنها سرو و خورده می شود. چنگال، قاشق، لیوان و بشقاب در این گروه جای می گیرند.

وسایل آشپزی و غذاخوری

خرید وسایل آشپزی و غذاخوری

امروزه خرید وسایل آشپزی و غذا خوری از جمله خریدهای سخت و پر دغدغه به خصوص برای نوعروسان است. زیرا وسایل آشپزی و غذاخوری دارای قسمت‌های مختلفی هست و وسایل زیاد و متنوعی را در بر می گیرد. بهترین روش برای داشتن یک خرید خوب تفکیک لوازم ضروری و غیر ضروری از یکدیگر می باشد. این کار به شما کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به تهیه لوازم ضروری آشپزی و غذاخوری اقدام نمایید. در خرید لوازم آشپزخانه لازم است که به کیفیت تمام محصولات توجه لازم را داشته باشید. همچنین انتخاب یک مارک و برند معتبر و معروف در افزایش کیفیت وسایل آشپزخانه و غذاخوری شما موثر است. دقت کنید که چیزی از قلم نیفتد زیرا برخی از وسایل ضروری جلوه خاصی به آشپزخانه شما می دهد. اگر می خواهید یک راه و روش آسان برای خرید وسایل آشپزی و غذاخوری در پیش بگیرید توصیه ما استفاده از سایت متقاضی می باشد. با مراجعه به این سایت و ثبت تمام وسایل غذاخوری و آشپزی مورد نیاز خود با هر ویژگی که مد نظر دارید می توانید به راحتی به آنها دست پیدا کنید. به این شکل که افراد ارائه دهنده وسایل آشپزی و غذاخوری و یا فروشندگان وسایل آشپزخانه درخواست شما را بررسی کرده و مطابق با آن وسایل مورد نیاز شما را برای فروش ارائه می‌دهند.

ویژگی های وسایل آشپزی و غذاخوری

هر کدام از وسایل آشپزی و غذاخوری به طور جداگانه دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند. این ویژگی ها در زیبایی آشپزخانه شما و برای راحتی کار شما در آشپزخانه تاثیر مستقیم دارند. اگر می خواهید یک سری وسایل آشپزی و غذاخوری خوب، مناسب و استاندارد داشته باشید در این بخش از مقاله با ما همراه شوید. اولین و مهم ترین ویژگی وسایل آشپزی و غذاخوری کیفیت کالاها و محصولات می باشد، زیرا وسایل آشپزی از جمله لوازمی هستند که به طور مستقیم با غذایی که شما می خورید در تماس می باشند. از طرفی چون به صورت روزانه و طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند اگر از جنس و کیفیت مرغوب نباشند ممکن است باعث بروز مشکلات شوند. رنگ وسایل آشپزخانه جزء ویژگی‌های خاصی به شمار می‌روند که باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا در جلوه آشپزخانه شما نقش بسزایی دارد. سعی کنید یک هارمونی زیبا و خاص بین تمام اجزاء و وسایل آشپزخانه خود ایجاد کنید.

نکات مهم در مورد وسایل آشپزی و غذاخوری

برای خرید هر یک از اجزاء و وسایل آشپزی و غذاخوری نکات مخصوصی وجود دارد که برای افزایش کیفیت وسایل خود باید آنها را رعایت کنید. لازم به ذکر است که لیست خرید وسایل آشپزی و غذاخوری خود را طوری انتخاب کنید که آشپزخانه شما بیش از حد شلوغ نشود. لوازم ضروری آشپزخانه را از بزرگ به کوچک خریداری نمایید. توصیه می کنیم که خرید را از لوازم برقی شروع کنید. نکات خاصی هم در مورد سرویس قابلمه وجود دارد. چون به طور مستقیم با پخت مواد غذایی در ارتباط هستند باید از جنس و عناصر مضر ساخته نشده باشد. برای آن دسته از ظروفی که حکم نگهداری مواد غذایی را دارند بهتر است ظروف شیشه ای و روشن باشند تا محتویات درون آن ها را به راحتی ببینید. انتخاب وسایلی مانند یخچال به بودجه شما بستگی دارد. جنس لاستیک های دور در یخچال و خاصیت آن از نکات مهم در این زمینه می باشد. بهتر است یخچال فریزری انتخاب کنید که یخچال در بالا و فریزر در قسمت پایین تعبیه شده باشد. نکته مهم در مورد خرید سرویس چینی به لحاظ لوکس بودن آن است. نکته مهم درباره وسایلی که برای پذیرایی از مهمان ها استفاده می شود، طرح و نقش و یکپارچه بودن آنها است. در خرید لوازم برقی از اقلام غیر ضروری صرف نظر کنید. اگر قصد دارید اجاق گاز را به لیست وسایل آشپزی و غذاخوری خود اضافه کنید توصیه می کنیم یک اجاق گاز فردار انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اجاق گازهای رومیزی نیاز به یک فر توکار جداگانه دارند.