اگر شما یکی از افرادی هستید که در خانه ی خود از این گونه فرش استفاده می کنید و یا این که قصد خرید فرش دستباف را دارید پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه فرمایید. چرا که این مطلب در رابطه با فرش دستباف اطلاعات بسیار زیادی را در اختیار شما می گذارد.

اولین چیزی که باعث می شود شما مجذوب فرش دستباف شوید طرح و نقش های آن است.این طرح و نقش ها به 19 گروه مختلف تقسیم می شوند، که عبارتند از: طرح های آثار باستانی و ابنیه اسلامی، طرح های شاه عباسی، طرح های اسلیمی، طرح های اقتباسی، طرح های افشان، طرح های واگیره ای، طرح های بته ای (بته جقه)، طرح های درختی، طرح های ترکمن، طرح های شکارگاهی، طرح های گل فرنگ، طرح های قابی، طرح های گلدانی، طرح های ماهی درهم، طرح های محرابی، طرح های محرمات، طرح های هندسی، طرح های ایلی و عشایری و در آخر طرح های تلفیقی.

فرش دستباف کاشان

فرش دستباف کاشان یکی از فرش هایی می باشد که دارای تاریخچه ی چند هزار ساله است. معمولا در فرش های دستباف کاشان از طرح ها و نقش های شکارگاهی، واگیره ای و قابی استفاده می شود که دارای محبوبیتی بسیار زیاد هستند.

به غیر از فرش دستباف کاشان شهر های دیگری هستند که در رابطه با فرش بافی شهرت بسیار زیادی دارند، مانند: تبریز، اردکان، قم و مشهد. برای شناخت بهتر فرش دستباف ابتدا باید اجزای تشکیل دهنده ی آن را بدانید و بشناسید.

فرش دستباف کاشان از سه جز اصلی تشکیل شده است، که عبارتند از:

• تار: تار به معنای نخ هایی می باشد که به صورت موازی در کنار یکدیگر و در طول فرش استفاده شده اند.

• پود: پود به معنای نخ هایی است که به صورت موازی در کنار یکدیگر در بین نخ های تار هستند و آن ها به صورت افقی در فرش های دستباف و یا دار قالی می باشند.

• پرز: پرز به معنای خواب فرش می باشد که سطح خارجی فرش از آن تشکیل شده است. همچنین این جز طرح و رنگ فرش را تشکیل می دهد.

ویژگی بارز فرش دستباف کاشان در عمر طولانی آن و همچنین کیفیت بالا می باشد. همچنین باید بگوییم فرش دستباف کاشان دوام و استحکام بسیار زیادی دارد. شما می توانید فرش دستباف کاشان را در ابعاد 6 متری، 9 متری و 12 متری خریداری کنید.

قیمت فرش دستباف ابریشم

فرش دستباف ابریشم یکی از انواع پر طرفدار ترین فرش دستباف می باشد. قیمت فرش دستباف ابریشم ممکن است کمی بالا باشد اما، به دلیل کیفیت بسیار زیاد و همچنین طرح های بینظیر و خیره کننده اش در خانه ی شما نمای زیادی دارد.

درست است که قیمت فرش دستباف ابریشم کمی بالا است، ولی دارای ویژگی های بسیار زیادی می باشد. یکی از این ویژگی ها قابلیت شستشوی آن است و همچنین باید بگوییم در هنگام شستشو به هیچ وجه کیفیت خود را از دست نمی دهد. مورد دیگری که باعث خاص بودن آن میشود ضد پرز و حساسیت بودن آن می باشد.

فرش دستباف ابریشم سه مدل مختلف دارد که عبارتند از: فرش تمام ابریشم، فرش گل ابریشم و فرش کف ابریشم. در فرش تمام ابریشم هم پرز و هم چله ی آن از ابریشم هستند. در فرش گل ابریشم در طرح ها و نقش ها و همچنین حاشیه های آن از پرز ابریشم استفاده شده است.

در فرش کف ابریشم تنها در زمینه ی آن از ابریشم استفاده می شود. همان طور که گفتیم قیمت فرش دستباف ابریشم ممکن است کمی زیاد باشد، اما زیبایی آن و همچنین کیفیت آن با هیچ گونه فرشی قابل مقایسه نیست.

فرش دستباف دست دوم

بسیاری از افراد به علت بالا بودن قیمت فرش دستباف، فرش دستباف دست دوم خریداری می کنند. لازم به ذکر است که بگوییم به علت بالا بودن کیفیت فرش دستباف دست دوم نسبت به فرش های ماشینی شما در این خرید برد کرده اید.

به علت آن که با گذر زمان نه تنها از قیمتش کاسته نمی شود بلکه، به قیمت آن افزوده هم خواهد شد. همچنین باید بگوییم فرش دستباف دست دوم تغییر زیادی در ظاهر خود ندارد مگر چند تغییر جزیی، اما همچنان زیبایی و کیفیت خود را حفظ کرده است.

موردی که در فرش دستباف دست دوم بسیار دیده می شود کم شدن خواب آن است، که شما می توانید با یک رفو انجام دادن آن را به حالت اولش برگردانید. البته دقت داشته باشید که برای رفو از متخصصین این کار کمک بگیرید.

یکی از ویژگی هایی که فرش دست بافت دارد این می باشد که در فصل تابستان بسیار سرد است و در فصل زمستان و سرما گرم می باشد. همچنین به علت آنکه الیاف فرش دستباف دست دوم طبیعی می باشد حساسیتی در شما ایجاد نخواهد کرد و اگر دارای حساسیت هستید آن را تشدید نمیکند. به علت آن که فرش دست بافت از الیاف طبیعی درست شده است نه الیاف مصنوعی.