فرش ماشینی انواع مختلفی دارد. شما نمی توانید بهترین فرش ماشینی را با قیمت ارزان خرید کنید. بلکه هر فرشی بسته به کیفیت خود یک قیمت مناسب دارد. امروزه با وجود مدرن شدن زندگی ها و استفاده از کف پوش هایی مانند پارکت سرامیک، فرش همچنان یک بخش اصلی دکوراسیون در خانه های ایرانی می باشد. در این مطلب قصد داریم برای شما در رابطه با فرش ماشینی صحبت کنیم. و اطلاعات کامل و جامعی در این باره به شما بدهیم. شما پس از خواندن این مطلب می توانید در رابطه با خرید فرش ماشینی و همچنین انواع آن اطلاعات بسیار مفیدی به دست آورید.

در ایران شهر ها و شهرستان هایی که بهترین فرش های ماشینی را تولید می کنند عبارتند از: کاشان، آران و بیدگل، یزد، مشهد، اصفهان، دلیجان و تبریز.

برای نگهداری فرش ماشینی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 قرار ندادن آن در محیط های مرطوب و یا در نزدیکی منابع حرارتی مانند بخاری

 قرار ندادن اشیای سنگین مانند مبل و کمد بر روی فرش

 جارو کردن آن به صورت هفتگی

 قرار ندادن فرش ماشینی در معرض نور خورشید

کمک گرفتن از شرکت های معتبر برای شستشوی آن

انواع فرش ماشینی

فرش های ماشینی از نظر تراکم با یکدیگر متفاوت هستند و انواع مختلفی دارند. از نظر تراکم آن ها به دو دسته طولی و عرضی تقسیم می شوند. به تراکم عرضی اصطلاحا شانه می گویند. برای بهتر درک کردن مفهومشان بگذارید برای شما مثالی بزنیم:

اگر در زمان خرید به شما گفته شد که این فرش 400 شانه می باشد به این معنا است که در هر متر از عرض فرش 400 گره بافته شده است. اما تراکم طولی فرش ماشینی به معنای این می باشد که اگر فرش شما دارای 400 گره باشد باید این عدد را سه برابر کنید تا تراکم طولی آن به دست بیاید. یعنی فرش شما دارای 1200 تراکم می باشد.

حال که با مفهوم شانه و تراکم آشنا شده اید در زمان خرید انواع فرش ماشینی می توانید از این اطلاعات استفاده کنید. برای مثال اگر فروشنده به شما بگوید این فرش 1000 شانه است، می توانید از پشت فرش و تعداد گره هایی که وجود دارد تشخیص دهید که آیا درست گفته شده است  یا خیر.

همچنین باید بگوییم انواع فرش ماشینی از نظر کیفیت و ظریف بودن طرح هایشان به میزان شانه بستگی دارد. در اصل به هر چه تعداد گره ها در فرش بیشتر باشد طرح شما ظریف تر و فرش شما باکیفیت تر می باشد. در انواع فرش ماشینی هر چه تعداد شانه بیشتر باشد قیمت فرش به همان نسبت بالاتر می رود.

فرش ماشینی

بهترین فرش ماشینی

فرش هایی که دارای 1500 شانه هستند جزو بهترین فرش ماشینی محسوب می شوند. و همچنین قیمت این فرش ها عموما بالا می باشد. چرا که به علت تعداد گره های بسیار زیاد طرح های بسیار ظریف تری دارند و دارای ظرافت فوق العاده ای هستند.

پس از فرش های 1500 شانه بهترین فرش ماشینی عبارتند از: 1200 شانه، 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه. موضوع دیگری که می تواند بر قیمت و کیفیت فرش تاثیر بگذارد استفاده از نخ و الیاف اکریلیک می باشد. اگر فرش شما دارای بهترین الیاف اکریلیک باشد جزو بهترین فرش ماشینی محسوب شده و نمی توانید آن را با خرید فرش ماشینی ارزان قیمت مقایسه کنید. علت این موضوع در کیفیت آن ها است. چرا که در خرید فرش ماشینی ارزان قیمت نخ های اکلیریک دچار پرزدهی می شوند و این موضوع باعث کمتر شدن طول عمر فرش می شود.

فرش ماشینی قیمت مناسب

جنس الیاف و همچنین تراکم در بافت قیمت فرش را مشخص می کند. فرش ماشینی قیمت مناسب در بازار از نظر جنس الیاف به دسته های زیر تقسیم می شود:

• پلی استر

• پشم

• اکریلیک BCF

در بین این دسته ها فرش هایی که دارای الیاف اکریلیک و پشم هستند قیمت بالاتری دارند. به خصوص فرش هایی که از الیاف اکریلیک آلمان تولید شده باشند. در رده بعدی فرش هایی که دارای الیاف پلی استر و BCF هستند کیفیت بهتری دارند و جزو فرش ماشینی قیمت مناسب محسوب می شوند.

موضوع دیگری که در قیمت فرش تاثیر می گذارد تراکم بافت آن می باشد. قبلا توضیح دادیم که هر چه تعداد تراکم فرش بالاتر باشد قیمت آن هم بالاتر میرود و در دسته فرش ماشینی قیمت مناسب قرار می گیرد. لازم به ذکر است که بگوییم امروزه فرش هایی تحت عنوان فرش های تبدیلی در بازار وجود دارند.

این نوع از فرش ماشینی به وسیله دستگاه تراکمشان بالا می رود. برای مثال فرش ماشینی 700 شانه تبدیلی همان فرش 500 شانه می باشد. که با توجه به تغییراتی که در دستگاه به وجود آمده است به تراکم 700 شانه رسیده و تولید شده است. در رابطه با خرید این نوع فرش ها دقت کنید چرا که جزو خرید فرش ماشینی ارزان قیمت محسوب می شوند.

خرید فرش ماشینی ارزان

برای خرید فرش ماشینی ارزان بهتر است به شناسنامه ی فرش که به صورت یک برچسب در پشت آن است توجه کنید. همچنین علامت تجاری و تولید کننده ی آن مهم می باشد. توصیه می کنیم اگر می خواهید فرشی با طول عمر بالا داشته باشید از خرید فرش ماشینی ارزان صرفه نظر کنید.

بهتر است برای خرید کمی بیشتر هزینه کنید. تا این که در مدت زمان کوتاه مجبور به خرید دوباره باشید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. و همچنین اطلاعات کاملی در رابطه با خرید فرش ماشینی به شما داده باشد.