با سهمیه بندی شدن بنزین، رانندگان پیگیری بیشتری برای دریافت کارت سوخت دارند، زیرا تنها از این طریق می توانند نسبت به دریافت سهمیه بنزین خود برای سوختگیری اقدام نمایند. در ماه های اخیر با توجه به شرایطی که به دلیل شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است در صدور کارت های سوخت یک مشکل جزئی به وجود آمده که به زودی برطرف می شود. زمان صدور کارت های سوخت برای خودرو های شخصی در شرایط عادی معمولاً ۲ تا ۳ هفته طول می کشد. در شرایطی که دستور به اجرای طرح سهمیه بندی بنزین داده می شود، افزایش تقاضای رانندگان برای کارت سوخت باعث می شود که صدور کارت نزدیک به دو ماه به طول بیانجامد.

کارت سوخت

نکات مهم درباره کارت سوخت

خودرو هایی که دارای فرسودگی بوده و از رده خارج شده باشند، کارت سوخت به آن ها تعلق نمی گیرد. خودرو هایی نیز که فرسودگی آن ها از طرف ناجا تایید شود کارت سوخت برای آن ها صادر نخواهد شد. این وسایل نقلیه در صورت داشتن کارت سوخت، کارت آن ها باطل می شود. تمام وسایلی که فرسودگی آن ها تایید شوند امکان بهره گیری از کارت سوخت را نخواهند داشت و باید از سهمیه بنزین به طور آزاد استفاده نمایند.

این قانون شامل موتور سیکلت ها نیز می شود. نکته قابل توجه و مهم درباره کارت سوخت ها حجم ذخیره آن ها است. کارت های سوخت به مقدار ۳۶۰ لیتر بنزین قابلیت ذخیره سازی دارند. اگر راننده ‌ای از بنزین سهمیه بندی خود و از مقدار سهمیه موجود در کارت سوخت خود استفاده نکند و این مقدار به ۳۶۰ لیتر برسد، سهمیه نوبت بعدی به آن تعلق نمی گیرد، چون کارت سوخت قابلیت دریافت بنزین به مقدار بیشتر از ۳۶۰ لیتر را ندارد. رانندگان می توانند جهت اصلاح هرگونه ایراد از کارت سوخت خود به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و مشکلات کارت سوخت خود را برطرف کنند.

پیگیری کارت سوخت

متقاضیان برای اطلاع از وضعیت کارت هوشمند سوخت خودروی خود می توانند به صورت آنلاین نسبت به پیگیری وضعیت آن قدام نمایند. شرکت پخش فرآورده های نفتی یک سامانه پیگیری کارت سوخت برای رانندگان جهت اطلاع از وضعیت کارت سوخت خودروی آن ها اعلام کرده است. با مراجعه به نشانی www.epolice.ir نوع و شماره پلاک خودرو را در قسمت پیگیری صدور کارت سوخت وارد و ثبت کنید.

در مرحله بعدی با ورود به سامانه رهگیری مرسولات گزینه جستجو را فعال کرده و از وضعیت کارت سوخت خود مطلع شوید. همچنین از طریق پیام کوتاه می توانید از وضعیت کارت سوخت خود اطلاع حاصل نمایید. در این روش کافیست شماره VIN را به شماره 1101202040 ارسال کنید. سپس در همان لحظه پاسخ برای شما فرستاده می شود. روش دیگر مراجعه حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+ است. اگر به سایت متقاضیان کارت سوخت مراجعه کنید، میبینید که کارت سوخت درخواستی شما صادر شده یا در حال صدور می باشد و یا هنوز به اداره پست تحویل داده نشده است.

ثبت نام کارت سوخت

در مجموع تنها سه روش جهت ثبت نام کارت سوخت المثنی وجود دارد. روش اول مراجعه حضوری به همراه مدارک لازم به دفاتر پلیس ۱۰+ و ثبت نام مالک خودروی فاقد کارت سوخت است. روش دیگر ارائه شده سامانه خدمات دولت همراه می باشد. با مراجعه به نشانی www.mob.gov.ir می توانید درخواست کارت سوخت خود را با تکمیل اطلاعات به ثبت برسانید. روش سوم نصب اپلیکیشن خدمات دولت همراه است که به صورت رایگان انجام می شود. این اپلیکیشن برای نسخه های اندروید و ios در دسترس است.